Andrena tibialis – Pieskorypka

Andrena tibialis nemá vľké nároky na prostredie a je to obyvateľ aj mestských biotopov.

Andrena tibialis
© Jan Becker, Andrena tibialis https://www.inaturalist.org/observations/153358054
Popis:

Pomerne veľký druh. Samica meria 13-15mm. Tvár je s čiernymi vlasmi hore. Tretí segment tykadla je dlhší ako 4. a 5. spolu. Hrudník (mezosoma) má žltohnedo chlpatý, horná, šikmá časť propodea hrubo zvrásnená. Tergity na brušku má hladké a husto bodkované s jasne definovanými koncovými okrajmi a dlhými, ale riedkymi svetlými pásikmi vlasov, koncové strapce má čierne. Zadné holene a tarsi má oranžové, košíčky – scopae žlté.

Samec je menší 12–14 mm,farebne ako samica, ale 3. segment tykadla o niečo kratší ako 4. alebo 5. Tarsi zadných končatín má často oranžové.

Biotop:

Využíva okraje lesov, protipovodňové hrádze, ruderálne oblasti, tiež parky a záhrady.

Hniezdenie:

Hniezdi na násypoch, okrajoch lesov a cestičiek a v parkových trávnikoch v piesočnatej a tiež hlinitej pôde. Hniezda kope aj na plochých, silne zarastených, južne orientovaných miestach Bol nájdený aj pod previsnutými listami záhradných rastlín. Piesok z hniezdneho tunela sa niekedy hromadí okolo vchodu do hniezda ako sopka. Samice stavajú hniezda každá samostatne.

Potrava:

Andrena tibialis nie je špecializovaný druh (polylektické), takže Navštevuje 5 čeľadí rastlín: čeľaď javorovité (Aceraceae), čeľaď astrovité(Asteraceae), čeľaď kapustovité (Brassicaceae), čeľaď ružovité (Rosaceae), vŕby. (Salicaceae).

Doba letu:

Údaje nie sú jednotné v rámci európy, u nás – aj v českej republike lieta vo dvoch generáciach. Lieta od začiatku marca do konca júla.

Pieskorypky všeobecne