Andrena fulva – Pieskorypka plavá

Andrena fulva je neprehliadnuteľný druh. Pomerne veľký s výraznou farbou.

Andrena fulva, pieskorypka plavá
© markusgmeiner, Andrena fulva, pieskorypka plavá https://www.inaturalist.org/observations/155157154
Popis:

Samica je dlhá 12-14mm. Hlavu má čiernu, 3. segment tykadla má dlhší ako 4. a 5. spolu. Hrudník a brucho má pokryté červenohnedou alebo silne oranžovou srsťou, lopatky, spodná strana tela a koncové strapce má čierne.

Samec meria 9–12 mm, je hnedo-žlto chlpatý. Tvár má hore čiernu, dole s bielymi chlpmi, čeľuste má veľmi dlhé s veľkým zubom dole. 3. segment tykadla je takmer dvakrát dlhší ako 4.. Chrbát hrudníka má červenohnedý s matnými tergitmi.

Biotop:

Obľubuje otvorené lesy, okraje lesov, priehrady, parky a záhrady, vrátane miest. Je rozšírená od západnej európy cez strednú európu po balkánsky poloostrov.

Hniezdenie:

Hniezdi na riedko zarastených, slnečných až čiastočne zatienených miestach.
Andrena fulva samostatne vykopáva zemné hniezda, za veľmi priaznivých podmienok aj vo veľkých zoskupeniach (do 50 hniezd na m²). Hlavný chodbový vchod má hĺbku cez 50cm. Prezimuje ako dospelá včela imago. Za rok má jednu generácia.

Na jar vychádzajú samce asi o deň skôr ako samice. O dva dni neskôr počet samcov dosiahne maximum, zatiaľ čo samíc je stále málo. Pri párení sa samci riadia dvoma stratégiami: hliadkujú v kríkoch, najmä živných rastlinách samíc, alebo lietajú nízko nad zemou a hľadajú samice. Keď samec nájde odpočívajúcu samičku, vrhne sa na ňu tak divoko, že obaja spadnú na zem, kde následne kopulujú.

Samice si vyhrabávajú hniezda na holej zemi aj na trávnatých plochách, často v zhlukoch, ktoré môžu dosiahnuť veľkosť tisíc hniezd. Takéto agregácie môžu zostať na rovnakom mieste celé roky. Hniezdo má jednoduché a rozvetvené, hlavný tunel môže byť hlboký až 55 cm. Na konci hlavnej chodby buduje bočné chodby, ktoré sú zakončené plodovňou. Plodové bunky sa nachádzajú v hĺbke 35-45 cm v zemi. Vnútorná stena plodovej bunky je vystlaná sekrétom. Samica vykoná 8 – 10 letov, aby zásobila plodovú bunku , pričom každý z nich trvá 15 – 100 minút. Počas teplého dňa môže samica vykonať až päť zhromažďovacích letov. Peľová zásoba v plodovej bunke má priemer 6 mm. Po naskladnení plodovej bunky sa uzatvorí pieskovou zátkou.

Ich hniezda sa nachádzajú v marci a apríli na zle udržiavaných „dierových“ trávnikoch, pri cestách a dokonca aj na nespevnených „cestách“, v škárach medzi terasovými platňami, pred živými plotmi a záhradnými múrikmi. Predpokladom ich osídlenia je nedostatok prízemnej vegetácie, aký sa na spomínaných miestach vyskytuje v dôsledku nedostatku svetla, vlahy a živín: Andrena fulva môže kopať hniezda tam, kde tomu nebránia listy, stonky a korene.

Potrava:

Andrena fulva sa nešpecializuje (polylektická). Navštevuje 13 čeľadí rastlín: čeľaď cezmínovité (Aquifoliaceae), čeľaď dráčovité (Berberidaceae), kapustovú zelenina (Brassicaceae), buxus. (Buxaceae), zimolez. (Caprifoliaceae), Bršlen (Celastraceae), buky (Fagaceae), egreše (Grossulariaceae, väčšinou ríbezle a egreše), skorocel (Plantaginaceae), iskerník (Ranunculaceae), ruže (Rosaceae), vŕby(Salicaceae), mydlovníkovíte (Sapindaceae). V záhradách sú zárukou dobrej úrod egrešov a ríbezlí.

Doba letu:

Andrena fulva má jednu generáciu za rok pričom Samce lietajú od začiatku marca do konca apríla. Samice od polovice apríla do konca mája.

Pieskorypky všeobecne