Osmia leucomelana – murárka ďatelinová

Názov druhu: Osmia leucomelana
Synonymá: Osmia parvula , Hoplitis

Popis:


Murárka ďatelinová je velká 6-8mm, Samička je čierna a štíhla. Brucho má úzke biele. Na ňom má koncové pásiky, z ktorých dva predné sú v strede prerušené.

Murárka ďatelinová - samica
(c) Barbara Klenner, Osmia leucomelana

Samec má podobnú stavbu tela, ale s hnedými chĺpkami. Má o málo menšie rozmery do 7mm.

Hoplitis leucomelana , samec
© Barbara Klenner, Osmia leucomelana , samec

Tento, malý a nenápadný druh, pripomína jednu z príbuzných včiel Chelostoma. Tieto sú blízko príbuzné murárkam Osmia, a tiež včiely Lasioglossum. Túto malú včielku murárku možno od Lasioglossum ľahko rozlíšiť podľa bielej kefky na bruchu, chýbajúcich nohavičiek na zadných nohách a tiež širšieho tvaru hlavy. O včelách murároch a ich príbuzných je známe, že prenášajú peľ v kefke na bruchu, zatiaľ čo včely Lasioglossum používajú na tento účel kefky na zadné nohy.


Biotop:

Táto murárka žije v celej strednej a východnej Európe, do 1600 n.m.
Stanovište: Lesné okraje a čistinky, trstinové porasty, sady, úhor, parky a záhrady.

Doba letu:

Osmia leucomelana lieta v júni až auguste v jednej generácii ročne.

Potrava:

Potrava: navštevuje veľa tradičných rastlín zo 7 čeľadí rastlín. Najčastejšie ju ale nájdete na bôbovitých, ako datelina , hrach, vika

Hniezdenie:


Osmia leucomelana hniezdi v suchých úponkoch černíc, malín , v stonkách bazy čiernej, budlejí, paliny, dúšky, liesky, jaseňa a pod., dokonca aj v hálkach a občas aj v starom dreve. Tunely majú priemer len 3–4 mm. Dĺžka hniezdnej chodby môže byť až 28 cm a počet buniek na hniezdo môže byť približne do 15 . Priečky medzi plodovými bunkami pozostávajú z jemne žuvaného rastlinného materiálu. Medzi hniezdnym výbehom a poslednou vytvorenou plodovou bunkou je prázdny priestor s dĺžkou približne 5 mm. Vyčistená dreň mizne do okolia, ale mulč sa zhromažďuje pred hniezdiskami a tak odhaľuje hniezdo. Prezimuje ako odpočívajúca larva v kukle.

Je to druh, ktorý vieme podporiť tým, že necháme v záhrade aj staršie kríky v ktorých sídli.

Nie je to výrazný druh, pri svojej veľkosti ľahko unikne pozornosti

Osmia – všeobecne