Osmia bicornis – murárka hrdzavá

Názov druhu: Osmia bicornis
Synonymá: Osmia rufa

Popis:


Samica: 8-13 mm : hlava trblietavá kovovo modrá, chlpatá čierna, štít hlavy (clypeus) so zahnutými rohmi po stranách (ako Osmia cornuta). Hrudník tiež trblietavý, kovovo modrý, ale chlpatý . Brucho trblietavé bronzové, 1.–2/3. Tergit (= brušné prstene) je červenohnedý. 3/4–6. Tergit je s čiernymi chĺpkami, ryšavým bruchom.

(c) bsteer  Osmia bicornis, samica.

Samec: mierne užší a trblietavý modrozelený, s belavými „fúzikmi“ a výrazne dlhšími tykadlami: Clypeus vpredu v strede s malým zárezom, segmenty tykadiel dvakrát dlhšie ako široké. Spodná strana hlavy a tváre s bielo-žltými vlasmi , časť hlavy s čiernymi vlasmi; Hrudník zhora červenohnedý, zospodu bielo-žlto chlpatý, stred poľa (= horná, šikmá časť propodea na konci hrudníka) matná; Brucho do 3. tergitu červenohnedé, 4.–7. Tergit ale čierno chlpatý, 7. tergit je na konci zaoblený.

© Anita Sprungk, Osmia bicornis , samec

ROZŠÍRENIE A HNIEZDENIE:


veľká časti Európy do 60° n. l. a do severnej Afriky a Iránu.
Poddruhy: Osmia bicornis bicornis (= nominovaná rasa: južné Švédsko, Dánsko, Anglicko, Portugalsko, Španielsko, Korzika, Sardínia), Osmia bicornis cornigera (stredná až východná a južná Európa). O. b. fracticornis (Malorka, severná Afrika).
Habitat: Lesné okraje a čistinky, živé ploty polí, sady, parky a záhrady (synantropné).


Hniezda buduje v existujúcich dutinách všetkých druhov (vrátane nábytku, stien atď., najlepšie 6–7 mm široké), lineárne do 20, inak do 30 plodových buniek, ktoré sú postavené z vlhkej (hlinitej) zeminy; Prezimuje ako imágo v kukle.

Hniezdne zásoby: peľ mnohých bylín, kríkov a stromov z 19 čeľadí rastlín (polylektických), málo nektáru; veľmi kvitnúce.

DOBA LETU:

Obdobie letu: jedna generácia za rok (univoltine): samce: marec –máj samice: apríl-jún,

Osmia bicornis je najznámejší a najbežnejší z druhov Osmia. Osmia bicornis, predtým (alebo pre niektorých milovníkov včiel stále) Osmia rufa. Nové, platné epiteton druhu, t. j. bicornis, sa vzťahuje na dva vyčnievajúce rohy na stranách clypeus: znak, ktorý je typický aj pre sesterský druh Osmia cornuta.

Existujú dôvody, prečo je Osmia bicornis taká známa:

Má široké rozšírenie a dokáže si poradiť s mnohými biotopmi, a preto ju často pozorujeme aj v našich záhradách (= synantropný).
Osmia bicornis má najrozmanitejšie hniezdenie zo všetkých včiel murovaných: Je ťažké si predstaviť dutinu, v ktorej by tento druh nehniezdil: veľa ľudí v určitom okamihu našlo svoje ílovité hniezda v záhradných a domových stenách, tehlách, drevených stenách a starých drevo, stonky rastlín a dokonca aj vyradené duté predmety každodennej potreby. Milovníkov prírody musí tešiť, že veľmi rada prijme aj hniezdne pomôcky.
Na sídlisku sa nenájde takmer žiadna rastlina, ktorej kvety by nenavštívila.

Ako zdroje peľu využíva dokonca aj vetrokveté rastliny, ako buk, dub, hrab alebo platan
Vďaka tejto nezvyčajne vysokej flexibilite sa stále vyskytuje v pozoruhodnom počte. Je to v podstate „vrabec“ medzi včelami murárskymi a bol dobre študovaný entomológmi.

Od začiatku 21. storočia ju však na mnohých miestach prevyšuje príbuzná, no o niečo väčšia a pestrejšia „včela rohatá“ (Osmia cornuta), ktorá lieta asi o 2 týždne skôr. Táto ale uprednostňuje o niečo väčšie dutiny.
Osmia bicornis je – podobne ako včela murovaná Osmia cornuta alebo Megachile rotundata – jedným z druhov včiel, ktoré zohrávajú dôležitú úlohu v poľnohospodárstve. Preto ich vo veľkom využívajú namiesto včiel medonosných a čmeliakov. Osmia bicornis uprednostňuje dutiny od 7 do 9mm. Dĺžka 16 až 20cm. V hniezdnych pomôckach je to najčastejšie trstina, respektíve otvory v dreve. Často ju označujú ako murárka záhradná.

Ostatné druh osmia