Osmia adunca – murárka hadincová

Názov druhu: Osmia adunca
Synonymá: Hoplitis adunca

Popis:


Samica: 8-12 mm; čierna, riedko chlpatá, s tenkými, svetlými pásikmi.

(c) Marian Harrer , osmia adunca , samica

Samec s hnedo osrsteným hrudníkom a zelenými očami (podobne ako O. caerulescens).

c) Barbara Klenner  Osmia hadincová samec

Dá sa určiť špecializáciou na peľ hadinca

© andi251199, hadinec s osmia adunca

ROZŠÍRENIE A HNIEZDENIE:


Rozšírenie: južná a stredná Európa
Biotop: štrkoviská, lomy, úhor, ruderálne oblasti, parky s vhodnými hniezdnymi štruktúrami a blízkosť populácií rastlin hadinca obyčajného.


Hniezdenie: Hniezda v skalných, sprašových a hlinených múroch, suchých kamenných múrikoch, hrazdených múroch, mŕtvom dreve a dutých stonkách, tiež v opustených hniezdach včiel (Colletes), (Megachile), ((Anthophora) a ôs (Odynerus). Prijme aj hniezdnych pomôcky z tvrdého dreva a trstiny s priemerom cca 6mm. Včielka vybuduje 1–7 plodových buniek. Používa tvrdú malta z hliny a piesku. Uzáver hniezda je navyše vybavený rôznymi materiálmi (napr. časticami zvetraného dreva).

Prezimuje ako odpočívajúca larva v hodvábnom, belavom kokóne.


Hniezdne zásoby: prísne špecializované na hadinec (Echium) (Boraginaceae = čeľaď drsnosrsté), najmä Echium vulgare, tiež E. plantagineum.

DOBA LETU:


Doba letu: jedna generácia za rok (univoltine): jún až september.


Samičky Osmia adunca sú podobne nenápadne čierne ako Osmia caerulescens, sú však o niečo dlhšie a štíhlejšie. Samce sú nápadne hnedej farby a tiež sa podobajú na svojich kolegov z O. caerulescens; V porovnaní s nimi sú však výrazne dlhšie a štíhlejšie a majú užšie hlavy.
Špecializácia tohto druhu na peľ hadinca nevylučuje použitie iných (hlavne alebo výlučne modrých) kvetov na výrobu nektáru. Pokiaľ hadinec ešte nekvitne včel prezívajú napríklad vďaka kocúrniku.

Tento druh murárky sa najčastejšie vyskytuje na skalných výbežkoch a skládkach odpadu, v opustených štrkoviskách a lomoch, v bohato štruktúrovaných ladom ležiacich vinohradoch, v železničných a prístavných zariadeniach, na kamenitých násypoch, na suchých, teplých ruderálnych lokalitách a na niektorých miestach. aj v sídelných oblastiach (ruderálne lokality, prírodné záhrady, botanické záhrady). 

Osmia – všeobecne