Andrena cineraria – Pieskorypka popolavá

Andrena cineraria je jeden z druhov pieskorypiek , ktoré je možno ľahko rozoznať vďaka výraznému sfarbeniu.

Andrena cineraria, pieskorpka popolavá
(c) Sue Millington, Andrena cineraria, Pieskorypka popolavá https://www.inaturalist.org/observations/156080450
Popis:

Samica má veľkosť 13-15mm, prevažne čierne chlpy so svetlošedým kožušinovým krúžkom okolo čierneho hrbolčeka (scutum alebo mesonotum). Tvár je s bielymi vlasmi dole, 3. segment tykadla dlhý takmer ako 4. + 5. spolu. Chlpy na na golieri, konci hrudníka, spodných stranách hrudníka a stehne prvého páru nôh sú dlhé a biele, zadné holenné časti nôh sú čierne. Krídla vo vonkajšej polovici má tmavšie a brucho je so slabým kovovým leskom, široké a jemne bodkované. Samec je podobný ako samica, prevažne belavo chlpatý, Strany tváre a spánky má čierne, 3. segment tykadla dlhý ako 4. Čierne nohy. Samec má veľkosť 11-14mm.

Biotop:

Andrena cineraria žije na okrajoch lesov, suchých lúkach, hrádzach, pieskových vresoviskách a ďalej sú to pieskoviská a štrkoviská, záhrady a parky; Hniezdi na miestach so žiadnou alebo slabou vegetáciou, častejšie na piesočnatých pôdach.

Hniezdenie:

Hniezdo je jednoduchá nora s niekoľkými rozvetvenými plodovými bunkami. Vchody do nôr sú identifikovateľné podľa kužeľovitých násypov vyťaženej hlušiny na povrchu. Samica naplní plodové bunky zmesou nektáru a peľu a do každej bunky nakladie jedno vajce. Larva sa vyliahne v priebehu niekoľkých dní, rýchlo rastie a v priebehu niekoľkých týždňov sa zakuklí. Imága sa vynárajú nasledujúcu jar po zimnom spánku. Samec vychádza skôr ako samica. Hniezda často buduje v blízkosti trsov trávy, pričom stavia 2-3 plodové bunky na hniezdo sa nachádzajú v hĺbke 10-22 cm. Tunel hniezda zostáva počas letov otvorený. Po vyhrabaní hniezda samicou nasleduje asi desaťdňová fáza odpočívania, počas ktorej sa uskutočňujú iba nektárové prelety. Starostlivosť o jednu plodovú bunku trvá dva dni a vyžaduje si v priemere osem zberných letov. Zberný let trvá cca 90 minút. Samice často vyhrabú aj dve hniezda za sezónu

Potrava:

Andrena cineraria nie je špecializovaná(polylektické). Navštevuje 6 čeľadí rastlín: mrkvovité (Apiaceae), astrovité (Asteraceae, napr. púpavy), kapustovité (Brassicaceae: repka atď.), iskerníkovité rastliny (Ranunculaceae), ruže. (Rosaceae, vŕby. (Salicaceae).

Doba letu:


Druh má jednu generáciu za rok (univoltine). Lieta od 2. polovica marca do konca mája. Prezimuje ako dospelý hmyz (Imago)

Pieskorypky všeobecne