Andrena dorsata – Pieskorypka zahradná

Andrena dorsata má dve generácie ročne. Stále je pomerne bežná a možno ju pozorovať aj v záhradách.

Andrena dorsata - Pieskorypka záhradná
(c) Axel Gosseries , Andrena dorsata https://www.inaturalist.org/observations/173305082
Popis:

Samica má 9-10 mm, je štíhla a čierna s bielymi pásmi, sa podobá druhu Lasioglossum. Rozlišovacím znakom je hnedočervené sfarbenie hrudníka a oranžové sfarbenie zadných tarsi a koncov zadnej holene. Holene majú kyjovitý tvar a krídla má o niečo dlhšie ako brucho – na rozdiel od o niečo väčšej A. barbilabris. Samec sa podobá na samicu, ale vlasové pásy na tergitoch sú tenšie a šedivé.

Biotop:

Pieskorypka záhradná využíva rozmanité otvorené biotopy, ako sú okraje lesov, vresoviská, chudobné trávne porasty, záplavové oblasti, hrádze, lomy a veľké parky. Samozrejme nájdeme ju aj v sadoch a záhradách.

Hniezdenie:

Hniezda si stavia osamotene alebo v malých zoskupeniach v riedko zarastenej hline, spraši alebo piesčitých pôdach na svahoch, chodníkoch a strmých stenách.

Potrava:

Andrena dorsata je polyektická a zbiera peľ na všetkých kvetoch bylín, kríkov a stromov. Prvá generácia navštevuje často černice, kapustovité, vŕbu, púpavu, druhá generácia využíva hlavne mrkvovité rastliny (boľševník, mrkva).

Doba letu:

Andrena dorsata má dve generácie. Prvá generácia lieta v apríli až v máji, druhá generácia od júla do augusta. Samce sa objavujú o pár dní skôr pred samicami.

Pieskorypky všeobecne