Andrena hattorfiana – Pieskorypka chrastavcová

Andrena hattorfiana je veľká pieskorypka s čiastočne červeným bruchom u samíc a žlto-bielym štítom hlavy u samcov. Lieta takmer výlučne na lúčnych kvetoch chrastavca roľného (Knautia arvensis).

(c) Stefan, Andrena hattorfiana, https://www.inaturalist.org/observations/26100990
Popis:

čierna včela s čiastočne červeným bruchom Samica meria 14–16 mm má lesklú čiernu hlavu a hruď so slabou belavou srsťou, najmä pri okraji hlavy a na slabinách. Brucho má čierne lesklé, v prvej polovici často červené: 1. tergit na báze čierny, potom červený. 2. tergit. červený, oba tergity na boku bočne po 1 veľkej čiernej bodke. Aalternatívne sú exempláre, ktoré majú prvé dva tergity čierne. Samec má naviac biely hlavový štít. Dĺžka je rovnaká, ako u samice.

Biotop:

Suché lúky, chudobné trávnaté porasty, okraje lesov, hrádze s veľkým rozšírením chrastavca roľného.

Hniezdenie:

Hniezdi v samostatne vykopaných dierach v zemi, ktoré hĺbi v suchej, riedko porastenej, viac-menej rovnej pôde. Vchod neoznačujú hromadou piesku a je preto často skrytý pred zrakmi byliniek. Hniezdo je hlboké približne 30 cm a na jedno hniezdo sa vytvorí priemerne šesť materských buniek, v každej z nich je znesené vajíčko. Odhaduje sa, že samica počas svojho života, ktorý trvá 15-25 dní, nevyrobí viac ako 2-3 hniezda To by znamená, že každá samica má maximálne 12-18 potomkov. Samice za účelom zberu peľu cestujú od miesta hniezdenia v priemere 45 m. Neradi premosťujú územia, kde nerastie chrastavec, aj keď sú široké len desať metrov, ako sú nespevnené cesty, kamenné múriky a rady stromov.

Potrava:

Andrena hattorfiana sa špecializuje na chrastavcovité rastliny. U nás takmer výlučne len na chrastavec roľný.

Doba letu:

Pieskorypka chrastavcová tvorí jednu generáciu za rok a lieta od mája do augusta.

Pieskorypky všeobecne