Andrena fucata – pieskorypka

Andrena fucata je pieskorypka, ktorú je ťažké identifikovať v teréne. Nemá špeciálne znaky, ktoré vyniknú na prvý pohľad, ale vodítko môže poskytnúť preferovaný biotop: lesy. Samce však vykazujú zvláštnosť, ktorá sa vyskytuje len u niekoľkých samcov pieskorypiek. Majú nezvyčajne veľké čeľuste so zubom na bočnej báze.

Andrena fucata
© allanduffy , Andrena fucata – samica https://www.inaturalist.org/observations/121925876
Popis:

Samica je dlhá 11-12mm. Hlavu má s čiernymi vlasmi hore, 3. segment tykadla je taký dlhý ako 4. a 5. spolu. Hrudník má chlpatý hrdzavohnedý zasa brucho (metazóm) má 3. a 4. tergity s čiernymi chĺpkami, koncový okraj tmavohnedý. Samec je dlh 8–10 mm. Podobný je farebne samici. Spodné čeľuste má ale nápadne dlhé, so zubami na spodnej časti. 3.–5. segment tykadla sú rovnakej dĺžky. Tergity jamkovité so žltočervenými koncovými okrajmi a základna farba tergitov je čierna.

Biotop:

Okraje lesov, ojedinele aj na sídliskách,v parkoch so stromami, len výnimočne na otvorených priestranstvách.

Hniezdenie:

Táto pieskorypka buduje samostatne vyhĺbené dutiny v zemi, zjavne žiadne kolónie.

Potrava:

Andrena fucata je nešpecializovaná, teda je polektická. Navštevuje 6 čeľadí rastlín ako mrkvovité (Apiaceae), Kapustovité (Brassicaceae), cistusovité rastliny. (Cistaceae), skorocelovité(Plantaginaceae), iskerník (Ranunculaceae) a ruže (Rosaceae).

Doba letu:

Andrena fucata má jednu generáciu za rok. Je to univoltínny druh. Lieta od konca apríla do konca júna.

Pieskorypky všeobecne