Andrena nitida – Pieskorypka lesklá

Andrena nitida je pomerne veľká pieskorypka s výrazne lesklým bruškom.

Andrena nitida
© Paul Cook, Andrena nitida, https://www.inaturalist.org/observations/78976398
Popis:

Samica meria 14-16mm, je to veľká včela s jasnou a červenohnedou srsťou na hornej strane hrudníka, svetlými chlpatými stranami hrudníka a hlavne takmer bezsrstým čiernym bruchom. Samec je menší, má 11-14 mm.

Biotop:

Otvorené lesy a okraje lesov, živé ploty, lúky, hrádze, lúky a trávnaté porasty, piesočné, štrkové a hlinité jamy. Nezdá sa že by preferoval konkrétnu pôdu. Hniezdi na miestach s malou vegetáciou.

Hniezdenie:

Každá samica jednotlivo vo vykopaných zemných hniezdach, ojedinele ale aj vo veľkých zhlukoch. Samce ukladajú pachové vlajky na listy alebo konáre živých plotov, kríkov alebo malých stromov v blízkosti hniezd, neustále tam poletujú tam a späť a niekedy sú ich aj desiatky a čakajú na samice.

Potrava:

Andrena nitida sa nešpecializuje a navštevuje až 17 čeľadí rastlín: čeľaď javorovitých (Aceraceae), mrkvovité rastliny (Apiaceae), cezmína (Aquifoliaceae), čeľaď astrovité (Asteraceae), kapustovité(Brassicaceae), karafiáty (Caryophyllaceae), cistus (Cistaceae), drieň (Cornaceae), tučnolisté, egreše (Grossulariaceae), pagaštan konský(Hippocastanaceae), hluchavkovité(Lamiaceae), ľalie (Liliaceae), iskerníky (Ranunculaceae), ruže (Rosaceae), vŕby (Salicaceae), lomikameň. (Saxifragaceae), krtičník(Scrophulariaceae). Lieta aj na jabloniach, hruškách, slivkách a čerešniach a môže hrať úlohu pri ich opeľovaní.

Doba letu:

Andrena nitida má jednu generáciu za rok (univoltine). Lieta od konca marca do júna.

Pieskorypky všeobecne