Andrena apicata – pieskorypka vŕbová

Andrena apicata je jedna z prvých včiel, ktoré sa na jar objavujú. Samce lietajú už krátko po roztopení snehu a samice len o pár dní neskôr. Súvisí to samozrejme aj potravinovou špecializáciou. Vŕby kvitnú ako prvé a práve tieto tento druh vyhľadáva.

Andrena apicata
(c) Stefan, Andrena apicata, https://www.inaturalist.org/observations/20808590
Popis:

Včela má tmavú základnú farbu s béžovými chĺpkami. Nenápadný, málo kontrastný vzhľad je na jar skôr výhodou. Veľkosť samice je 13-14mm, samec má 10-12 mm. Samce majú pomerne veľké čeluste. Andrena apicata sa dá ľahko pomýliť s pieskorypkou skorou – Andrena praceox, aj vzhľadom na obdobie letu, ktoré je prakticky totožné.

Biotop:

Vhľadáva svetlé lesy s piesočnatou pôdou. Výskyt aj na Slovensku je skôr v severnejších oblastiach, inak celá stredná európa, škandinavia, britské ostrovy

Hniezdenie:

Pieskorypka vŕbová hniezdi v samostatne vykopaných zemných hniezda v malých zoskupeniach na piesočnatých lesných cestičkách a násypoch. Prezimuje ako imago – dospelá včela.

Potrava:

Andrena apicata sa špecializuje na vŕby (Salicaceae), najmä Salix alba – vŕba biela, S. aurita – vŕba ušatá, Salix caprea – vŕba rakytová, S. cinerea -popolavá, S. fragilis- vŕba krehká.

Doba letu:

Pieskorypka vŕbová má jednu generáciu za rok (univoltine). Včely lietajú od konca marca do polovice mája.

Andrena apicata
© Henk Wallays , Pieskorpka vŕbová – samec, https://www.inaturalist.org/observations/200411737
Pieskorypka vŕbová -pár
© Vladimir Bondar, https://www.inaturalist.org/observations/154710090, Pieskorypka vŕbová – pár

Pieskorypky všeobecne